יש משהו חדש באוויר, וזה לא האובך

corinaמזה כחמש שנים זכיתי להכיר את Yossi Hayut.

איש צעיר, עורך דין בהכשרתו, יזם את הקמת הקליניקה בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב, שם סייע בייעוץ מקצועי למנוצלי השואה.

לפני כשנה העביר את הניהול לאחרות, ויתר על התואר ‘עורך דין’ ועל החברות באגודת עורכי הדין.

חודשים על חודשים שמעתי ממנו רק דברים מעורפלים – עד שפרץ.

הקים עם חברים אפליקציה בשם  e-Part: מאפשרת לכל אחד ואחת מאיתנו לשלוח מכתב לחברי ועדה מוועדות הכנסת, לקראת דיון ספציפי.

אתמול זה קרה, לראשונה.

אחרי שנרשמתי, נלהבת, לפרויקט, ובחרתי את הנושאים שלי חשובים, קיבלתי בשבוע שעבר התראה שוועדת העבודה והרווחה של הכנסת עומדת לקיים היום בצהריים דיון על חוק חשוב מאד, חוק המבטיח שהזכאים והזכאיות לגמלת סיוע – יקבלו אותה ביד, בכסף, ולא בכפייה של עובד זר דרך משרדי כח האדם.

מהפכה של ממש.

לאחר מאבקים רבים של קבוצות חברתיות ושל אזרחים ואזרחיות, ערכו ניסוי בישובים מסויימים, שהוכיח כי טוב – וכעת הופכים זאת לסעיף בחוק הביטוח הלאומי.

מכה קטנה מתחת לכנף לחברות כוח האדם?

נכון, אבל יותר מכך, שכן שינוי זה מחזיר לאיתנו את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. לא עוד התייחסות את הגמלאי/ת כאל רפה כח תלוי אפוטרופסוט, אלא כאל מי שאנחנו באמת: שווי זכויות.

זאת כתבתי לח"כיות ולח"כים חברי ועדת העבודה והרווחה. 

לח"כ שלום,

אני פונה אליך ואלייך לקראת דיון ועדת העבודה והרווחה על גמלת סיעוד לגמלאי/ת בכל רמות דירוגי שעות הסיעוד.
אבקש כי תואילו להרחיב ולהכליל בדיונכם את הזכות לתשלום כספי ישירות לידי הגמלאי/ת הנוגע/ת בדבר בכל רמות דירוגי שעות הסיעוד.
ככל הידוע לי, החוק כיום אמור להכליל אך ורק גמלת סיעוד לעובד/ת צמודה במשרה מלאה.
במצב זה נותרת תלויה באוויר ובגדר לאקונה הדאגה לזכויות היסוד של גמלאי/ת אשר הסיוע לה מוגבל לשעות מסויימות בשבוע (בין תשע לשמונה עשרה). בכך היא הופכת מצד 
אחד אזוקה לאותם חברות כוח אדם על כל הרעות הנובעות מכך - ומאידך נפגעים זכויות יסוד כשכבוד האדם נרמס והיא בפועל נתונה לאפוטרופסות כמו אין לה רצון ויכולת לנהל 
את ענייניה ואף תחת התירוץ הנורא "הילדים שלה יגנבו את הכסף"!
אשר על כן הנכם נדרשים בכל לשון של בקשה לראות לעשות לתיקון עוולה זו, שמא יווצרו כאן אי-שיוויון, אפלייה, פגיעה בכבוד האדם, בזכות הקניין ושאר מריעין בישין.

corinna by zipi copy