מזימה חדשה

zikim at 14 grapesכשמתקרב יום ההולדת, מדגדג באצבעות להוכיח התקדמות במעשים, לא רק כרונולוגית. זה הזמן לקחת מחשבות מנקרות בכליות ולהעז עמן.

אז הפעם אני זוממת מזימה שהכל מוזמנים להצטרף אליה ולהעשיר אותה:

קמפיין/מאבק/רעש שיביא להשוואת זכויות החקלאות האורגנית לזכויות החקלאות הכפרית – בכל הנוגע לתעריפי המים.

מהי המציאות? מיום ליום אכן גדל מספר המגדלים ירקות ועצי פרי בחצר הבית המשותף, על הגג, במרפסות – מתקרב אט אט למימדים של מגיפה – שטעימה יותר מכל ארוחה במסעדות צצות כפטריות ונעלמות לאחר עונת גשם אחת או אחדות.

וכבר יש שפע של קבוצות בפייסבוק, בהן – לא תאמינו – חברים אלפים במספרים גדלים מיום ליום. שם מתגלה הנדיבות הרדומה בכל אחד ואחת מאיתנו: משיאים עצות, מחליפים דעות, שתילים וזרעים, נפגשים מעת לעת בחצר אחד הרבנים או אחת הרבניות רבי הניסיון והידע, מתמוגגים/ות ובעיקר לומדים/ות טעם פרי שבא הישר מן העץ אל הפה, בלי שהייתה לו שהות להצטמק ולהתעוות במסע מן המטע אל המטבח.
נירוואנה.  עדיין לא נחלת הרוב. בדרך, נכון, אבל כדי שאכן תקרה וייטב, צריך לתקן עיוות אחד ראשי: הפער בין תעריפי המים לחקלאות כפרית לבין תעריפי המים לחקלאות עירונית.

בואו נשנה זאת. מי לא ירצה לטעת עץ או להקים ערוגה, אם ידע שבזכות אלה יזכה להנחה בארנונה? הלוא זה המחסום הראשוני, שלא פעם מקימים אותו שכנים נשוכי קנאה. חלק לא זעיר מהם – עוד תראו – ירד לגינה בריצה.

משהו ישתנה כאן לטובה. כי אי אפשר לעבוד את האדמה, שמשיבה למיטיבים עמה בנדיבות – בלי שהנדיבות הזו לא תדבק גם באחרון הכופרים.

מה עושים, לפני שמציפים את הח”כים והממשלה

כצעד ראשון יש צורך במידע אודות התעריפים האלה. מהו תעריף המים הנקוב בחשבון שלך ומהו תעריף המים בחשבון בעל מטע כפרי בשכנות לך?

שלב הכרחי נוסף

חשיפת מראה חצרות בהן העזובה שלטת ו/או שטח האריחים רב ממספר עלי הדשא המלאכותי.
ודאי כמוני גם אצלך הלב מתכרכם למראה חניטת החצרות ב'מחלצות בטן ומלט'. עכשיו, עם הטלפונים הניידים שיודעים גם לצלם, אנא, בטיול היומי עם הכלב או החתול, או לעת סיבוב בעיר – צלמו! צלמו והעלו לכאן – ו/או לנחלה הוירטואלית הפרטית – העלו תמונות מרשיעות לרוב. עם כלים אלה נוכל לצאת למלחמה שהניצחון בה יהיה כאשר תמלא הארץ גינות מאכל ועצי פרי משמחי לב. לא כך?

גינון בר השגה, מצמיח שמחה.

בשנת 2014 (מחפשת את החשבון האחרון…) התעריף בחשבון שלי ושל דיירי הבניין המשותף בק”ק תל אביב, עמד על 14.295 ש"ח למ"ק. זה היה התעריף הגבוה (הנמוך רלוואנטי לצריכה הביתית בלבד).
איך אצלכם, בחשבון האחרון?

corinna by zipi copy